fbpx

A 20 procent jest nawet klasyfikowanych jako otyłe

Jednak to kosztuje dużo energii – więc nie tylko myszy, ale także ludzie, którym podawano bardzo słony pokarm, byli bardziej głodni.

Sól jest wydalana, woda pozostaje w organizmie

„Mocznik to nie tylko odpad, jak wcześniej zakładaliśmy” – powiedział prof. Friedrich C. Luft z Charité i MDC w komunikacie prasowym dotyczącym badania. Raczej mocznik zatrzymuje wodę w organizmie, gdy osoba wydala sól. W ten sposób woda jest zatrzymywana, która w przeciwnym razie byłaby przenoszona do moczu przez sól.

Ten ser to ser: Tak niezdrowy jest Scheiblettenkäse Czy makaron jest naprawdę tłusty?

Badanie zostało przeprowadzone w "Journal of Clinical Investigation" wydany.

Monachium (dpa / tmn) – Kto właściwie jest gruby? "Dick to slangowy termin, który nie jest tak naprawdę zdefiniowany"mówi prof. Hans Hauner, szef Centrum Medycyny Żywieniowej Else Kröner Fresenius w Monachium.

Epidemiolog zajmujący się szczepionką koronową: "W momencie przyjęcia na studia są luki w wiedzy" Badanie porównuje choroby: Covid-19 jest prawdopodobnie trzy razy bardziej śmiertelny niż grypa. Rozmowy telefoniczne i wieczory z grami: Utrzymywanie kontaktów w zamkniętym sklepie lub barze?: Ryzyko zakażenia koronami koronowymi – w tym przypadku zwiększone jest ryzyko koronowania podczas Świąt Bożego Narodzenia "Każdy powinien przemyśleć swoje plany na ten rok"

Jeśli tak zwany wskaźnik masy ciała (BMI) przekracza 30, eksperci mówią o otyłości patologicznej lub otyłości, a nadwaga wynosi od 25 do 29,5. Wartość między 18 a 24,9 uważana jest za idealną w Europie.

Ale coraz mniej ludzi do niego dociera – Niemcy są za grube. Tylko 40 procent uważa się za normalną wagę w tym kraju, wyjaśnia Hauner – mniejszość. A 20 procent jest nawet klasyfikowanych jako otyłe. Niepokojący wzrost można zaobserwować u nastolatków, młodych dorosłych i kobiet. Nasila się również skrajna forma otyłości.

zdrowie
Animacja przedstawia problem infekcji z osłonami twarzy
Czy istnieje ryzyko uzależnienia przy pierwszym spożyciu?
Niemiecki szpital jedzie specjalną trasą Corona
Niemieccy piłkarze wywołują sensację zupełnie nago
W Grecji rośnie liczba nowych infekcji
Kobieta mówi tylko z obcymi akcentami
Thunberg: Dlatego pojawił się wirus koronowy
Czy dżuma nadal jest niebezpieczna?
Tak często Niemcy uprawiają seks – ocena ludzi jest jasna
Nowy środek dezynfekujący zapewnia długotrwałą ochronę
Lekarze zgłaszają te nowe objawy

Całe ciało cierpi

Zbyt dużo tkanki tłuszczowej ma wiele negatywnych skutków: rodzaj stresującej sytuacji dla metabolizmu, lekko przewlekłe stany zapalne, podwyższone ciśnienie krwi i większy nacisk na stawy stóp czy kolan to konsekwencje. "W organizmie prawie nie ma organu, który nie jest potencjalnie zagrożony otyłością", mówi Hauner.

Czy otyłość jest chorobliwa czy wrodzona? "Istnieją silne wpływy genetyczne na skłonność do nadwagi"mówi Hauner. "Choroby genetyczne, w tym przejadanie się, stanowią maksymalnie 5 procent wszystkich przypadków otyłości." Znacznie silniejszy wpływ mają czynniki związane ze stylem życia, dietą i ćwiczeniami fizycznymi.

Genetycznie nieprzygotowany na dostatek

Geny otyłości powodujące choroby istniały 100 lat temu – ale wtedy było też inne środowisko, nie tyle do jedzenia, ile do pracy fizycznej. "Po prostu nie było szansy, aby mniej ćwiczyć i jeść więcej. Nie można wpływać na genetykę, możemy jedynie zmienić nasze warunki środowiskowe i nasz styl życia"mówi Hauner.

Przywileje wynikające z naszego postępu utrudniają utrzymanie szczupłej sylwetki. "Nasz organizm został zoptymalizowany pod kątem niedoborów ewolucji, do tego dostosowany jest jego metabolizm i równowaga hormonalna. Nigdy nie miał okazji zrobić hamulca, aby uchronić się przed przejadaniem się"mówi ekspert. Stała nadpodaż żywności oznacza, że ​​zużywamy więcej energii niż potrzebujemy.

Ciało woła o więcej

"Dziś na każdym rogu stoją trzy bary z przekąskami z szeroką gamą smaków – więc pokusa w drodze do domu jest oczywiście wielka"mówi Hauner. Podstępny jest również system nagradzania ciała: nawet, a zwłaszcza gdy jesteś już pełny, przekazane później tiramisu aktywuje uczucie przyjemności.

"Jedzenie jest zawsze procesem emocjonalnym, a jedzenie sprawia, że ​​czujesz się szczęśliwy", mówi Hauner. Te wrodzone instynkty są umiejętnie wykorzystywane w przemyśle i reklamie. Krótkoterminowa pobłażliwość pokonuje długoterminowe problemy zdrowotne. Więcej zachęt do ćwiczeń, zdrowsze fast foody lub mniejsze porcje to sugestie, które zdaniem ekspertów są już dawno spóźnione.

Rosnące ryzyko cukrzycy

Jedną z najważniejszych chorób wtórnych jest cukrzyca: 40 procent osób z przynajmniej nadwagą zapada na cukrzycę – wyjaśnia prof.https://yourpillstore.com/pl/neumanncare/ Jens Aberle, prezes Niemieckiego Towarzystwa Diabetologicznego. Najnowsze metaanalizy wykazały, że wzrost BMI zawsze wiąże się ze zwiększonym ryzykiem cukrzycy.

Zdaniem eksperta ta zależność utrzymuje się od lat. "Im dłuższa osoba ma nadwagę, tym szybciej zachoruje na cukrzycę, ponieważ ma dłuższy czas do uszkodzenia organizmu." Coraz częściej stosunkowo wysokie ryzyko zachorowania na cukrzycę pojawia się nawet w młodszym wieku, tj. Poniżej 40 roku życia. Termin vom "Cukrzyca dorosłych" nie jest już prawdą.

Światowa choroba dobrobytu

Zemsta słodkiego życia? "Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, która dotyka już nie tylko krajów uprzemysłowionych; choroba rośnie na całym świecie, gdzie zaopatrzenie w żywność jest bogatsze"mówi Aberle.

Cukrzyca zwykle rozwija się zupełnie niezauważalnie. Podwyższony poziom cukru początkowo nie wywołuje żadnych objawów – osoby dotknięte chorobą niczego nie zauważają i dlatego nie zmieniają stylu życia. Dlatego też Aberle apeluje o porady dotyczące stylu życia we wszystkim, co ma związek z dietą i ćwiczeniami.

"My, lekarze w Niemczech, mamy problem, że takie konsultacje nie są płatne. Z drugiej strony leki na cukrzycę tak"mówi ekspert. Jednak we wczesnych stadiach wiele można osiągnąć za pomocą zmian w zachowaniu.

Przyszłość to nadwaga

W przyszłości problemy mogą się pogorszyć. Dane Niemieckiego Towarzystwa ds. Otyłości (DAG) pokazują, że za dziesięć lat prawdopodobnie będzie około 1,3 miliona dzieci i nastolatków z nadwagą wymagających terapii.

Dietetyk Stefanie Gerlach z DAG widzi poważny problem dla tego pokolenia: "Metabolizm kształtuje się już w dzieciństwie, organizm jest nieprawidłowo zaprogramowany na życie. Smaku w dużej mierze uczy się również w dzieciństwie, co w przyszłości zwiększa ochotę na jeszcze słodsze potrawy z dietą wysokocukrową."

Zaangażowanie zamiast dobrowolności

Dzieci są już masowo reklamowane – bezpośrednio lub pośrednio przez rodziców, którzy powinni kupować ich dzieciom słodką, wysokoenergetyczną żywność. Gerlach uważa, że ​​same dobrowolne apele o etykietowanie takiej żywności nie wystarczą. Jej zdaniem potrzebne są jasne zobowiązania – i lepsze zachęty do ulepszania receptur.

"Bardziej sensowne jest dbanie o zdrowe środowisko odżywiania niż ciągłe mówienie ludziom: Jedz zdrowo!", ona mówi. Jej celem jest ułatwienie podejmowania dobrych decyzji: oznacza to tańsze oferty zdrowych posiłków w stołówce, zakazy reklamowania niezdrowych produktów o dziecięcym wyglądzie oraz ukierunkowane ulgi w VAT na owoce i warzywa. Niezbyt popularne opcje dla rządu – ale skuteczne w walce z tłustym, zbyt tłustym społeczeństwem.

Koktajle superfood zawierające chia, matcha, spirulinę i inne zdrowe bomby witaminowe. Trzeba pomyśleć! Wyjaśnimy, dlaczego napoje owocowe nie są takie świetne.

Superfood: 15 najzdrowszych pokarmów
Seria zdjęć składająca się z 15 zdjęć

Niemieckie Towarzystwo Żywienia (DGE) zaleca codzienne spożywanie 600 gramów owoców i warzyw. Stres i presja czasu w życiu codziennym nie zawsze pozwalają na zbilansowaną dietę, dlatego domniemane bomby witaminowe, takie jak koktajle, stały się bardzo popularne.

Superfoods to żywność o dużej zawartości witamin i minerałów. Pokarmy roślinne, takie jak jagody, ziarna lub liście, również zawierają wiele enzymów, a także substancje witalne i odżywcze.

Co to jest pożywienie?

Na przykład tak zwane superfoods

AçaiAwokado CzajnikCamu Camu Nasiona ChiaCordyceps Grzyby Trawa Jęczmienna Jagody Goji Nasiona GranatuGuarana KonopieKokos KurkumaMaquiMatchaMoringa.Papaya Wodorosty Spirulina

Ale są też lokalne potrawy, które należą do kategorii super food i stanowią dobrą alternatywę dla egzotycznych:

Brokuły, kiełki brokułów (zamiast trawy pszenicznej) jeżyny (zamiast jagód goji) jarmuż (zamiast trawy pszenicznej) jagody (zamiast jagód açai) nasiona lnu (zamiast nasion chia) mniszek lekarski (zamiast matchy) czerwona kapusta (zamiast jagód açai) wiśnie (zamiast jagód açai) Jagody) czarna porzeczka (zamiast jagód goji) szpinak (zamiast trawy pszenicznej)

Koktajle superfood poddane próbie

Centrum konsumenckie w Hesji doszło do wniosku, że koktajle superfood dostępne w sklepach często nie spełniają obietnic. Koktajle zostały zbadane pod kątem składników pożywienia, które faktycznie zawierają. W rezultacie chia, goji, spirulina i tym podobne są często zawarte tylko w niewielkich ilościach. Specjaliści od żywienia odradzają również słodkie koktajle owocowe. W wyniku przecierania następuje utrata ważnego błonnika. Witaminy nie trwają tak długo, jak w nieprzygotowanym owocu. W związku z tym w napoju pozostaje tylko zwiększona ilość fruktozy. Dlatego smoothie może służyć jako przekąska między posiłkami. 

Ile naprawdę jest pożywienia?

Producenci czerpią korzyści z popularności superfoods i dlatego są wychwalani na opakowaniach. Ale: według centrum konsumenckiego w Hesji modne superfoods są typowym przykładem składników alibi, a tym samym stanowią poważną irytację dla konsumentów. Centrum konsumenckie doszło do wniosku po przetestowaniu 25 koktajli po superfood. Zostajesz oszukany jako konsument, ponieważ mówi się, że soki lub miazga bananowa są często głównymi składnikami.

Matcha, pokrzywa, brokuły i inne "Dodaje się na przykład super żywność ”, aby uzyskać zielony kolor smoothie i móc sprzedawać produkty jako smoothie superfood. Jest to sprzeczne z oczekiwaniami kupujących, ponieważ według rzeczników konsumentów 46 proc. Konsumentów oczekuje korzyści zdrowotnych od tzw. Superfoods. Przy małych ilościach, które są faktycznie zawarte w mieszanych napojach, nie możesz "Spodziewaj się super efektu ”.

Oderwij z butelki

Jeśli masz w ręku superfood smoothie ze spiruliną i matchą, powinieneś uważnie przyjrzeć się spisowi treści. Jeśli mówi się, że oba superfoody zawierają 0,1 procenta, a następnie spojrzymy na cenę, pojawia się pytanie, dlaczego mieszane napoje są tak drogie.

200 mililitrów może kosztować nawet pięć euro. Dla porównania za kilogram owoców lub warzyw nie zapłacisz średnio więcej niż dwa euro. Według centrum porad konsumenckich smoothie z superfood kosztuje nawet 40 procent więcej niż inne napoje zdrowotne bez superfoods. Więc stosunek jakości do ceny nie jest "Wspaniały”.

Wymieszaj to sam, zamiast kupować

Rodzina robi koktajle: lepiej samodzielnie wymieszać koktajle. (Źródło: Wavebreakmedia Ltd / Getty Images)

Powinieneś bardzo uważnie się przyjrzeć, zanim następnym razem włożysz tak zwany superfood smoothie do koszyka. Jeśli po zapoznaniu się z listą składników okaże się, że reklamowane superfoods są zawarte tylko w bardzo małych ilościach, lepiej odłożyć zmiksowany napój z powrotem na półkę w lodówce.

Zdrowa dieta: Te suplementy diety są bezcelowe Unikaj przebarwień: Zdrowa żywność może uszkodzić zęby Efekty lecznicze: Jak zdrowe są przyprawy?

Lepiej kup swoje ulubione owoce i superfoods i przygotuj sobie pyszne smoothie w domu. Dzięki temu możesz być pewien, że to, co powinno tam być, też tam jest.

Wykorzystane źródła: Niemieckie Towarzystwo Żywienia, badania własne

Saarbrücken (dpa / tmn) – Pełny żołądek nie lubi ćwiczeń. W przeciwnym razie sportowcy hobbystów prawie nie musieliby zwracać uwagi na cokolwiek związanego z żywnością, wyjaśnia Dennis Pfaff, ekspert ds. Żywienia z Niemieckiego Uniwersytetu Profilaktyki i Zarządzania Zdrowiem.

Nowe badanie w USA: Czy pozostałości koronowe dostają się do ludzkiego genomu? Epidemiolog zajmujący się szczepionką koronową: "W momencie przyjęcia na studia są luki w wiedzy" Badanie porównuje choroby: Covid-19 jest prawdopodobnie trzy razy bardziej śmiertelny niż grypa Rozmowy telefoniczne i wieczory z grami: Utrzymywanie kontaktów w zamkniętym sklepie lub barze?: Ryzyko zakażenia koronami – tutaj wzrasta

Zasadniczo ważne jest, aby stosować zbilansowaną i zróżnicowaną dietę. Specjalne pożywienie dla sportowca jest zbędne przy dwóch do pięciu godzin sportu tygodniowo.

Każdy, kto trenuje więcej niż pięć godzin tygodniowo, porusza się już w obszarze zorientowanym na wyniki – i powinien wtedy również dostosować swoją dietę. Przede wszystkim oznacza to spożywanie diety o niskiej zawartości węglowodanów i białek. Białka wspomagają zdolność organizmu do regeneracji, a także budowania mięśni; węglowodany dostarczają energii wymaganej do osiągnięcia najlepszych wyników sportowych.

Pfaff zaleca sportowcom zorientowanym na wyniki, na przykład, spożywanie niskotłuszczowego twarogu lub skyr ze świeżymi owocami rano na jedną do dwóch godzin przed treningiem. Przed intensywnym wieczornym treningiem poleca pierś z indyka lub ziemniaki z jajkiem. Pełny, mieszany posiłek powinien nastąpić nie później niż dwie godziny po treningu – w ten sposób uzupełniane są zapasy węglowodanów, a organizm otrzymuje możliwie najszerszą gamę składników odżywczych.

Brema / Koblencja (dpa / tmn) – niewygodne i niewygodne: przeziębienie pojawia się zawsze w niewłaściwym czasie. Jest wywoływany przez wirusy, które są wyrzucane podczas kaszlu i kichania.

Nowe badanie w USA: Czy pozostałości koronowe dostają się do ludzkiego genomu? Epidemiolog zajmujący się szczepionką koronową: "W momencie przyjęcia na studia są luki w wiedzy" Badanie porównuje choroby: Covid-19 jest prawdopodobnie trzy razy bardziej śmiertelny niż grypa Rozmowy telefoniczne i wieczory z grami: Utrzymywanie kontaktów w zamkniętym sklepie lub barze?: Ryzyko zakażenia koronami – tutaj wzrasta

Jest to tak zwana infekcja kropelkowa. Bliski kontakt fizyczny może również prowadzić do infekcji, podobnie jak dotknięcie klamek drzwi i innych powierzchni.